Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Cienie pod oczami – przyczyny powstawania

Strona główna » Blog » Cienie pod oczami – przyczyny powstawania

Cienie pod oczami – przyczyny tego problemu mogą być różne. Warto zainteresować się tematem, ponieważ eliminując przyczynę, będziemy w stanie pozbyć się skutku w postaci zasinień. Przyczyny cieni pod oczami mogą tkwić zarówno w naszym trybie życia, w niedoborach pokarmowych, jak i niewłaściwej pielęgnacji. Co jeszcze wpływa na cienie pod oczami? Poniżej najczęstsze przyczyny problemu!

Cienie pod oczami – przyczyny powstawania są podobne!

Jak zwalczyć cienie pod oczami?Przyczyny cieni pod oczami są warte zbadania, ponieważ przeciwdziałając przyczynie, możemy trwale pozbyć się problemu. Jak powstają cienie pod oczami i czym dokładnie są? Na początku trzeba zaznaczyć, że okolica pod oczami jest wyjątkowo cienka i delikatna. Jej struktura sprawia, że znajdujące się płytko naczynka krwionośne są często widoczne i “prześwitują” przez skórę. Problem ten jest spotęgowany, kiedy mamy do czynienia z bardzo jasną, wręcz bladą skórą. Cienie pod oczami dotyczą również ludzi, którzy mają mało tkanki tłuszczowej.

Cienie pod oczami – rodzaje

Wyróżnia się cztery rodzaje worków pod oczami, różni się ich położenie oraz pochodzenie:

  • worki tymczasowe – znajdują się bezpośrednio pod okiem, w dotyku miękkie, wodniste, pojawiają się podczas niewyspania lub zmęczenia, bardzo dobrze reagują na kremy (kolor brązowy);
  • worki stale obecne – często pojawiające się z powodu naciągania skóry wokół oka, pojawiają się z wiekiem, trudniejsze do usunięcia (kolor żółty);
  • worki w dolinie łez – efekt spowodowany przez obniżenie twarzy i zmarszczki (kolor fioletowy);
  • tzw. “girlandy” – pojawiają się poniżej linii oczodołu, po zewnętrznej stronie policzka (kolor szary).

Na poniższym rysunku pokazujemy, gdzie dokładnie się znajdują:

cienie pod oczami rodzaje

Cienie pod oczami – przyczyny mające źródło w genach

Przyczyny cieni pod oczami są powiązane z predyspozycjami genetycznymi. Jeżeli genetycznie mamy do czynienia z głęboko osadzonymi oczami, barwnik w skórze będzie bardziej widoczny, ponieważ skupia się na mniejszej powierzchni. Dlatego problem przebarwień pod oczami dotyczy czasem dzieci, za co odpowiedzialne są właśnie geny, które odpowiadają też za takie czynniki, jak grubość skóry i naczyń krwionośnych. Jeśli zastanawiamy się, w czym tkwi przyczyna naszych cieni pod oczami, należy dokładnie przyjrzeć się członkom rodziny – jeśli problem dotyczy także ich, mamy pewność, że w grę wchodzą predyspozycje genetyczne.

Cienie pod oczami – przyczyny mogą tkwić w niewłaściwym odżywianiu się?

Przyczyny cieni pod oczami nierzadko mają związek z niewłaściwą dietą. Niedostateczna podaż witamin i minerałów, np. witaminy B6, witaminy C, witaminy K i kwasu foliowego przyczynia się do kiepskiego krążenia krwi w naczyniach, co ma odbicie w cieniach pod oczami.

Są też pewne produkty spożywcze, które nie wpływają dobrze na stan naszej cery, a są to:

  • produkty mocno przetworzone,
  • potrawy bardzo słone i ostre,
  • używki, taki jak alkohol i palenie papierosów,
  • słodycze.

Przyczyny sińców pod oczami można doszukiwać się w anemii, mającej poniekąd związek z brakiem składników odżywczych w diecie, lub ewentualnie z zaburzeniami ich wchłaniania. Niedobór żelaza sprawia, że poziom hemoglobiny spada, dlatego nie przenosi ona wystarczająco dużo tlenu do komórek organizmu. Duży wpływ ma nie tylko to, co jemy, ale także w jaki sposób nawadniamy swój organizm. Odwodnienie może być przyczyną cieni pod oczami. Niedostateczna ilość wody w organizmie przyczynia się do poszarzałej skóry, a to ma odbicie w przebarwieniach, które szczególnie dotykają wrażliwą okolicę pod oczami.

Sińce pod oczami – przyczyny mogą dotyczyć alergii?

Przyczyny cieni pod oczami mogą dotyczyć alergii. Może tu chodzić o alergię sezonową, na przykład o pylenie drzew, trwa oraz kwiatów lub alergię na kurz. Stany alergiczne prowadzą do podrażnień, stanów zapalnych w zatokach, a naczynia krwionośne wokół oczu ulegają powiększeniu, wskutek czego są bardziej widoczne. Alergia powoduje również gromadzenie się w tym obszarze płynu, który może spowodować opuchliznę.

Cienie i sińce wokół oka

Sińce pod oczami – przyczyny czasem dotyczą trybu życia!

Przyczyny sińców pod oczami mogą mieć związek z tym, jak funkcjonujemy na co dzień. Osoby, które mają w zwyczaju zażywać mało snu i odpoczynku, często borykają się z problemem cieni pod oczami, jako że sen jest niezwykle ważny dla zdrowia skóry. Brak snu i relaksu sprawia, że staje się ona cienka i blada, a naczynia krwionośne bardziej widoczne. Cienie pod oczami mogą być też spowodowane niewłaściwą pielęgnacją. Może tu chodzić na przykład o zbyt intensywne pocierane skóry podczas demakijażu. Rozciąganie skóry sprawia, że staje się ona cienka, wrażliwa, a naczynka pod skórą łatwo pękają. Należy również pamiętać o tym, aby nakładając krem na cienie pod oczami omijać tę delikatną strefę wokół oczu, ponieważ kremy do cery nie są przeznaczone w to miejsce, a ich działanie jest zbyt silne.

Uwaga!

TERAZ na stronie lusime.pl na hasło rabat10 otrzymasz 10% rabatu na krem na cienie pod oczami Lusime. Kliknij i sprawdź!

Cienie pod oczami – przyczyny warte zbadania. Podsumowanie

Przyczyny cieni pod oczami można doszukiwać się zarówno w trybie życia, błędach pielęgnacyjnych, niedoborach żywieniowych, braku potrzebnego snu i odpoczynku, czy w stanach chorobowych, takich jak anemia. W przypadku walki z cieniami po oczami bardzo ważne jest prowadzenie zdrowego trybu życia. Niezbędne jest również systematyczne stosowanie dobrych, dedykowanych skórze pod oczami kremów, które pomogą nam rozprawić się z problemem.


Bibliografia

1. Dziezak J.D., Preservatives: antioxidants. The ultimate answer to oxidation, 1986
2. Miczka A., Roślinne komórki macierzyste w kosmetykach, 2016
3. Moriarty C.K., Zastosowanie toksyny botulinowej w zabiegach odmładzania skóry twarzy, 2004

7 głosów

Komentarze

Hania92 - 2020-04-02 17:32:19

O ile rozjaśnianie cieni pod oczami przez zmianę diety jest możliwe to... NO NIC TYLKO PRZESTAĆ JEŚĆ PEPPERONI NA PIZZY.. no pizzę też chyba wypadałoby ograniczyć ^^

Riccotta - 2020-04-02 01:59:33

Nie wiedziałam ze sa aa tak liczne przyczyny cieni pod oczami. Slone i ostre przypracy, serio?

Opinie o Lusime - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊