Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Zmarszczki senne – dlaczego się pojawiają i jak im przeciwdziałać?

Strona główna » Blog » Zmarszczki senne – dlaczego się pojawiają i jak im przeciwdziałać?

Zmarszczki senne to rodzaj niedoskonałości twarzy, których możemy nabawić się poprzez nieprawidłowe ułożenie w trakcie snu. Jeżeli lubisz spać na boku, na brzuchu lub twoja twarz w trakcie snu znajduje się na łóżku, dowiedz się, jakie mogą być tego konsekwencje. W tym artykule przeczytasz jak powstają te zmiany na skórze oraz jak im przeciwdziałać.

Jak powstają zmarszczki senneJak powstają zmarszczki senne?

Zmarszczki senne powstają w czasie snu i są nazywane także “pillow face”. Najczęściej widzimy je w lustrze kilka minut po obudzeniu się. Powstają wskutek spania w nieodpowiedniej pozycji lub nieodpowiednio wykonanej wieczornej pielęgnacji. Gdy nie zmieniamy nic w tych kwestiach, zmarszczki mogą się pogłębiać i przyśpieszać starzenie się skóry.

Jakie są przyczyny zmarszczek?

Przyczyną zmarszczek sennych jest przede wszystkim zła pozycja w czasie snu – spanie na twarzy, które powoduje zagięcia w różnych rejonach twarzy. Podczas spania zachodzą procesy regeneracyjne w skórze, które możemy zaburzać zbyt mocno wciskając twarz w poduszkę. Nieodpowiednia pielęgnacja może pogłębiać problemy ze skórą.

Przeczytaj również na temat cieni pod oczami

Jak wyglądają zmarszczki senne?

Zmarszczki senne to różnego rodzaju odgniecenia spowodowane nieodpowiednim ułożeniem ciała w czasie snu. Ich wygląd jest różny, w zależności od tego w jaki sposób się położymy oraz jak będziemy zmieniać pozycję w trakcie trwania nocy.

Lusime - krem na cienie pod oczami

WYBIERZ LUSIME
ODŻYWCZY KREM NA CIENIE POD OCZAMIKUP TERAZ

U kogo najczęściej pojawiają się zmarszczki senne?

Zmarszczki senne najczęściej pojawiają się u osób starszych, które całe życie spały w sprzyjającej ich powstawaniu pozycji. Osoby starsze są także bardziej narażone na powstawanie zmarszczek. Najbardziej niebezpieczną pozycją dla twarzy jest spanie na brzuchu oraz na boku. Niektóre osoby, bardzo wgniatają twarz w poduszkę. Początkowo takie postępowanie może nie przynosić żadnych negatywnych skutków, jednak systematyczne spanie na twarzy doprowadza do szybkiego starzenia się skóry i powodowaniu zmarszczek w różnych jej rejonach.

Jak zapobiegać zmarszczkom sennym?

Istnieje kilka sposobów jak zapobiegać zmarszczkom sennym.

Między innymi są to:

  • spanie na plecach – sen w tej pozycji zapobiega ocieraniu się twarzy o powierzchnie, dzięki czemu zapobiegamy powstawaniu zmarszczek sennych,
  • dobry materac – materac dopasowany do naszego ciała sprawi, że jakość snu będzie lepsza i będziemy mniej zmieniać pozycję w czasie snu,
  • odpowiednia poduszka – poduszka wykonana z jedwabiu mniej ociera skórę i jest dla niej delikatniejsza, a co więcej częste zmienianie poduszki i używanie jedwabnej poszewki zapobiega zmianom trądzikowym,
  • pielęgnacja - pojawianie się zmarszczek można opóźnić poprzez stosowanie dobrego kremu, czyli takiego, który opiera się na naturalnych składnikach aktywnych, należy używać produktów, które nawilżają, zawierają kolagen i substancje przeciwstarzeniowe,
  • maska do spania – chroni przed powstaniem tzw. “kurzych łapek”, zapobiega ocieraniu skóry wokół oczu o poduszkę i pościel,
  • dieta i aktywność fizyczna – te dwa aspekty świetnie działają na funkcjonowanie całego naszego organizmu, w tym wygląd naszej skóry,
  • picie wody – odpowiednie nawodnienie zapewnia naturalne nawilżenie cery i zapobiega powstawaniu zmarszczek i odgnieceń na skórze.

Podsumowanie

Zmarszczki senne to rodzaj defektu, którego możemy uniknąć poprzez spanie w odpowiedniej pozycji oraz odpowiednią pielęgnacje. Warto zwrócić na to uwagę, aby w przyszłości cieszyć się piękną skórą bez zmarszczek sennych.


Bibliografia:

1. A. Gołębiewska „Piękna strefa oczu”, Polska Kosmetologia i Kosmetyka, 2014 r.,
2. E. Boagacka, J. Salomon, M. Tupikowska „Zmiany skórne wokół oczu – kiedy podejrzewać alergię? Postępowanie diagnostyczne i terapeutyczne”, Katedra i Klinika Dermatologii, Wenerologii i Alergologii UM we Wrocławiu, 2014r.

6 głosów

Komentarze

beciula - 2023-07-13 07:50:15

jak mozna kontrolowac sposob w jaki sie spi? nie potrafilabym sie pilnowac spiac by nie klasc sie na boku czy na brzuchu..

Wika - 2023-06-20 12:27:24

Muszę przyznać, że to może być prawda. Mam tendencję do spania na prawym boku i widzę, że mam gorszą zmarszczkę np. wargowo-nosową po tej stronie. Imo? Zmarszczki senne mają sens.

Opinie o Lusime - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊